FJALE TE URTA TĖ GREQISĖ SĖ LASHTĖ

Shko poshtė

FJALE TE URTA TĖ GREQISĖ SĖ LASHTĖ

Mesazh  muratori prej 2008-11-20, 11:36 am

Vetėm nė pushtet njihet njeriu. (Bias)

Shmangu pasurisė sė padrejtė. (Bias)

Fito pasuri nė rini, dhe nė pleqėri dituri. (Bias)

Asnjė mos e bėj tė ndjerė, para se tė vdesė. (Solon)

Nė jetėn e shkurtėr studiohen vetėm tė rėndėsishmet. (Solon)

Tė nderosh perėnditė dhe tė respektosh prindėrit.(Solon)

Shmangju epsheve, tė cilat mė vonė sjellėn hidhėrim. (Solon)

Kėshillo tek tjetri jo tė gėzushmet, por tė shkėlqyshmet. (Solon)

Ēdo gjė me masė, ėshtė e pėlqyshme. (Kleovulos)

Rro ēdo ditė, duke parashikuar tė ardhmen. (Kleovulos)

Nuk e thonė ēdo gjė, tek tė gjithė. (Pitagora)

Asnjė nuk do tė bėhej mik i verės,
nė qoftė se shikonte shemtėrinė e dehjes. (Anaharsis)
Padituria ėshtė nėna e tė gjitha tė kėqiave. (Pitagora)

Mė e tmerrshme ėshtė t’iu shėrbesh pasioneve se tiranėve. (Pitagora)

Nga tė urtėt do mėsosh tė urta. (Theagnis)

Pėr drejtėsinė tė llogaritet ēdo virtyt. (Theagnis)

Nuk mund tė futet dikush nė lumė, dy herė nė tė njėjtėn kohė. (Iraklitos)

Njė ėshtė rruga pėr shkuar lart, por dhe poshtė. (Iraklitos)

Kriter tė jetė llogjika, ndjenjat tė ēorientojnė. (Parmenios)

Harmonia pėrbėhet nga armiqėsia dhe miqėsia. (Embedhoklis)

Tė gjitha gjėrat mbi tokė ishin bashkė, gjersa erdhi mendia dhe i
veēoi.(Anaksagoras)

Tė fitosh mbi veten tėnde, ėshtė e para dhe
mė e mira fitore nga tė gjithat. (Dimokritos)
Nė qoftė se nuk dėshiron shumė, tė paktat tė duken tė mjaftushme. (Dimokritos)

Dituria e prindit, mėsim i madh pėr fėmijėt. (Dimokritos)

Jeta pa festime, rrugė e gjatė pa bujtore. (Dimokritos)

I mėnēuri mund tė udhėtojė nė ēdo vend, sepse atdheu i shpirtit tė mrekullueshėm,
ėshtė e gjithė bota. (Dimikritos)
Pėr njerėzit e drejtė, koha ėshtė shpėtimtari i shkėlqyer. (Pindharos)

Pasuria kurrė nuk u hyn nė dobi tė vdekurve. (Eskili)

Fjalėt e tė vėrtetės janė tė thjeshta.(Eskili)

Ėshtė i ditur ai qė njeh tė nevojshmet, dhe jo tė shumtat. (Eskili)

Stolia e femrės ėshtė e heshtura. (Sofoklis)

Koha e gjatė, tė gjitha i veshk. (Sofoklis)

Nuk jemi lindur qė tė urejmė, por tė duam. (Sofoklis)

Dashuritė e pamundura nė beteja, gdhihen mbi faqe tė njoma vajzash. (Sofoklis)

Mik i parave ėshtė krejt geni i barbarėve. (Sofoklis)

Jetėn asnjė nuk e dashuron aq sa plaku.(Sofoklis)

Budallallėku lindi si motėr e dinakėrisė. (Sofoklis)

Tė mėnēurat gjėnden tek fjala e shkurtėr.(Sofoklis)

Nuk ka asgjė tė barabartė mes njerzėve.(Evripidhi)

Ata qė i shmangen Afėrditės, janė po aq tė ēmendur sa ata qė e gjurmojnė
natė edhe ditė. (Evripidhi)
Nuk ėshtė nevoja tė stėrmundohen ata qė duan lumturinė. ((Evripidhi)

Varri i njerėzve tė famshėm, ėshtė e gjithė toka. (Thuqidhidhis)

Masė pėr tė gjitha gjėrat ėshtė njeriu. (Protagoras)

Asnjė nuk bėhet i keq me dėshirėn e tij. (Sokratis)

Dimri kėrkon ngrohtėsi, dhe pleqėria tė mos ketė hidhėrime. (Sokratis)

Ata qė kėrkojnė tė bėhen tė pavdekshėm, duhet tė rrojnė me moral dhe drejtėsi.(Andisthenis)

Mė e nevojshmia nga tė gjitha mėsimet, ėshtė tė harrosh tė ligat. (Andisthenis)

muratori

Numri i postimeve : 24
Registration date : 16/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi