Frederik Rreshpja

Shko poshtė

Frederik Rreshpja

Mesazh  Admin prej 2008-11-21, 11:21 pm

Pėr njė vjollcė

Ēeli vjollca e vogėl mbi gurishte
si njė ylber mbi planete tė panjohura

Kėshtu kam ėndėrruar edhe unė dikur
tė bėhem ylber mbi akuafortėn e kohės vizatuar egėr
po tėrė ato qė thashė
u tretėn nė kujtesėn e palexueshme tė ajrit.

Mė me fat janė perėnditė
qė kthehen tek toka tė skalitur:

Ti s'ke pėr t'u skalitur kurrė
e veē ndoshta nė kujtesėn e palexueshme tė ajrit

Ky qe fati yt prej ylberi
me njė kryq shiu te koka
Por fati sundon tėrė popujt e zotave
tė shumtė si rėra,
vjollcė e vogėl, o shpirt.


Kronikė

Njė gjethe u bė zog dhe vajtoi mbi ullishte.

Nga fshati kundruall dolėn pleqtė,
Rendėn pas shpirtrave qė silleshin nė ajėr
drejt Kashtės sė Kumtrit

Tė vrarėt i rreshtuan nė sheshin DEMOKRACIA
mbėshtjellė me ēarēafėt e dhėndėrisė.

Por shtypi tha se zgjedhjet qenė tė ndershme,
tė lira dhe korrekte. Ashtu edhe TV-tė

Pastaj lanė gjakun
Te ullishtja me drurėt e pėrdredhur nga dhembja
Ah! Ullinjtė e Shqipėrisė dhe paqja juaj e mallkuar.


Ku ishe ti?

Ku ishe ti kur dola i vetėm nėn hėnė?
Nė ē'hėnė barisnje vallė?

Ku ishe ti kur vizitova profilin tėnd
Nė xhamin e muzgut qė krisi dhe u thye me trishtim?

Pastaj erdhi nata mbushur me mungesėn tėnde
Pastaj erdhi prap nata
dhe kėshtu ka pėr tė qenė deri nė ditėn e fundit tė netėve.

Zbrita tek kroi
duke mbajtur nė duar vazon delikate tė agimit
Pashė sytė e tu ruajtur nė kujtesėn e ujrave.

Lisi plak lėshoi pėrdhe kurorėn e vjeshtės
Si njė sovran qė abdikon.

Ani, mua mė zuri ky mallkim.
Po qysh bėn pylli pa ty? Si del vjeshta?
A ndofta nuk do tė ketė kurrė mė vjeshtė?
Atėherė nė emėr tė kujt do tė bien gjethet?
Nė emėr tė kujt do tė vijnė shirat, mjegullat, ylberėt?
Ah, zemra ime, eja vėr dorė mbi stinėt!


Ave, nėna ime!

Rri nė shi. Kjo ėshtė e vetmja gjė qė dua.
Ē'ėshtė ky? Pyesnin pikat e shiut mbi ballin tim
Kėshtu kam dėgjuar zėrin e shiut
Njė ditė vere rrėzė lisit plak
Te porta lėnė hapur pėr zogjtė.

Ah, kur isha i ri dhe i bukur kujtonja
se tėrė shirat e botės binin pėr mua
po tani qė kanė kaluar kaq shumė vite
e di se s'ka asnjė kuptim qė bie shi

Iku dhe nėna ime nėn njė shi prej mermeri
nga arkeologjia e perėndive qė rrėzoheshin

Ave, nėna ime!
Vetėm tek ti kam besuar
Zot tjetėr nuk kam patur kurrė. Amen!


Pergjithmone

O ajr i mbremjes mbeshtillme, erdhi ora te vdes perseri.
Kur te mbyllen syte e mi, nuk do te kete me det
Dhe varkat e loteve kane per te ngecur ne stere.
Shkoj dhe shirat po i le te kyēura
Por do te kthehem perseri ne ēdo stine qe te dua.
Une kam qene trishtimi i botes.
O ajr i mbremjes mbeshtillme, erdhi ora te vdes perseri.
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 16
Registration date : 27/10/2007

Shiko profilin e anėtarit http://jugaebardhe.forumattivo.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi