Ismail Kadare

Shko poshtė

Ismail Kadare

Mesazh  Albaragon prej 2008-11-25, 5:26 pm

Tirana ne dimer
1
Fryn erė e dimrit, fishkėllen si bishė
Qė nga Gjykatė e Lartė nė Parlament.
Tirana gdhin, aq pabesisht e hijshme,
Sa s'di ē'ta marrėsh, delir apo qytet.

Zgjohet sėrish, me atė emėr tė tmerrshėm,
Qė njė mijė vite rreh ta heqė mė kot.
Vėrtetin gjethet dantealigershėm
Si shpirtra qė nuk patėn trupa dot.

Pėrballė tyre, zyrtarė tė pashpirt,
Nė varg veturash rendin, s'dihet ku.
E verbėr si tė tjerat ngjan kjo ditė
Ngaqė askush s'beson askėnd, askund.
2
Nė njė mėngjes tė tillė ē'tė bėsh mė mirė,
Se sa tė shkosh nė klubin "Davidoff"?
Tė zėsh njė kėnd mu te qelqnajė e ngrirė
Dhe mendjen mundėsisht ta ēosh nė off.

Nė kafene ka pėr ēdo punė njė qasje,
Tė tillė qė kurrkėnd nuk e gjen dot.
Pėr tri mijė euro porosit njė vrasje,
Pėr katėr mijė, titullin vikont.

Pėr gjithēka flitet, pronat, asgjėkundin,
Ēmimin Nobel a njė veturė tė re,
Pėr zgjedhjet dhe dekretet krejt tė fundit
Tė zotit president me emėr hebre.

Flitet pėr mllefe, pėr kupėn qė u mbush,
Pėr Jezu Krishtin a ndjesėn fill pas kobit.
Nė njėrėn nga tryezat shpall dikush
Njė skicė tė re tė historisė sė kombit.

Pas tij, kur etėrit tanė njė vjeshtė dolėn pėr pre,
Njė shkabė rrėmbyen nė trojet e mėdha.
Mė lehtė u merrje shpirtin se atė shpend,
Ndaj bota u lodh e shkabėn ua la.

Krenarė qė Romėn e Bizantin zhvatėn,
Jo njė kasolle vllahu nė Ballkan,
E vunė nė flamur tė tyre shkabėn
Dhe bij tė saj u shpallėn anembanė.

Kėshtu nė kafene kjo punė merr qasje
Me "kundra" e "pro" tė bujshme, natyrisht.
Okej, pėr tri mijė euro, thotė vrasėsi,
Pėr dukėn dhe dukeshėn bashkė, dyfish.
3
Mesdita ia beh, si grua e dehur tapė.
Temperatura e dollari zbresin prap.
Po shqyhen celularėt: okej, shkėrdhatė,
Rrofsh, je yll bote, e tung, e top, e ****.

A shqip ėshtė kjo llahtarė apo dreqnisht?
Pėr gjithēka flitet, heshtet pėr gjithēka.
Ja tė dy palėt, xhelatė, viktima e ish,
Kujtime shkruajnė netėve me mllefe tė mėdha.

Po ē'ėshtė ky popull qė nė gropė i shtrirė
Kujton aq krenarisht se ėshtė nė majė?
Dhe kur pėrkunėr, nga gropa del i lirė,
Jam i rrėzuar! Klith me thirravaj?

Njė makth i dalė nga njė gjumė i marrė
Mė i zbėrthyeshėm se ky komb do tė qe.
Ca trumba zogjsh me curle e celularė
Qė nėpėr mjegull klithin, nėpėr re.
4
Pse gjethet befas prarim kurore marrin,
Tek shtrohen si qilim mbi bulevard?
Kambana e katedrales sė Shėn Palit
Trishtueshėm bie si me peng e aht.

Ē'nuk pjell ky vend, horra, shenjtorė e tmerr,
Zonja Makbeth e pranga e perla e hekura.
Dhe ja tani njėra pas tjetrės nxjerr
Dy mbretėresha, qė tė dyja tė vdekura.

Nuk qenė robina jo, rrėmbyer vonė,
Pas dokeve kreshnike a nė pritė.
Kanė ardhur vetė, ndonėse qenė nė fron
E para veē njė vit, e dyta as njė ditė.

Dhe katedralja i pėrcjell me vaj
Dy mjellmat e gabuara, tė mekura.
Ato qė s'erdhėn pėr kurorė, veē pėr varr,
Tė brishtat zonja, mbretėreshat e vdekura.
5
Nė klubin "Davidoff" qelqnajė e ngrirė
Dremitje dite sjell s'di se nga ku.
Njė si madonė e lodhur mė ėshtė pėrhirė,
Qė italishtja gjuhė mund t'ishte gjithashtu.

Lehonė e zbehtė pas lindjes sė kaltėreme,
Nė tė njėmijtin e treqindin vit,
Mė shumė se Krishti madonėn, kjo poemė
E lodhi ndoshta gjuhėn italisht.

O kėto pamje i njoh dhe nuk i njoh,
Kėto tri kate, rradhėt, ashensorėt,
Ku hypin, zdrypin, klithin obobo,
Rufjanėt, mėkatarėt dhe mizorėt.

Tė gjithė janė aty, rrahin mė kot
Tė ndėrrojnė katet, por katet s'ndėrrohen kurrė.
Tė zes, nė mjegull shtyhen sindozot,
Ish-korbat e sė zezės diktaturė.

Nga bie dalja? Ku ndodhet Purgatori?
Nga pyetjet sheshi gumėzhin si zgjoi.
Shkodran je ti? Ē'plenum i zi tė polli?
Mė ngriti i dyti, i gjashti mė rrėzoi.

Njė zė gjėmon: kėndej plenumi i katėrt,
Piktorėt andej, i pesti rreth u mbush.
Shkrimtar spiun je ti? Rend te i shtati.
Nė s'do tė digjesh te i teti shkrumb.

Rendni, fatzinj, mėshirė pėr ju nuk ka,
Ashtu siē ju nuk patėt pėr askėnd.
S'ka vend ndėrkaq te Tmerret e Mėdha,
As te Politbyroja nuk ka vend.

Me ngut po shtohet njė Gropė e Hon i Ri,
Bri Lugjezezės njė tjetėr Lugjezezė.
I nėnti rreth po mbushet, dhe ai.
S'ka mbetur veē njė vend pėr Zonjėn e Zezė.
6
Nė kafene ka rėnė njėfarė qetėsimi.
Shpirti pushim kėrkon, e ndoshta mall.
Anėdete blu, plazhe tė shkreta dimri,
Hotele ku nuk mbėrrin i ftohti i madh.
Njė grua e mjegullt, shfaqur te qelqnaja
M'u duk se mė kujtonte njė premtim.
Vdekja s'mė la, atė premtim tė mbaja,
I thashė mė nė fund plot pikėllim.

Ajo mė pa habitshėm qė pas qelqit:
Nuk tė marr vesh, kjo gjuhė mė bėn ujem.
Nė qoftė se ti, siē thua, je i vdekur,
Atėhere mua ē'mė mbetet qė tė jem?

S'e di, i thashė, me habi tė ftohtė,
Tek shpirti prapė me pikėllim m'u mbush.
Dikush nga ne tė dy s'ėshtė mė nė botė,
Po cili a cila, kėtė s'e di askush.

Njė copė herė me shenja morėm e dhamė.
S'kuptoheshim, veē kishim mall e mund.
Gjersa ajo u tret te qelqi i madh
Dhe unė mbeta shkret nė kundaskund.
7
Mbrėmja po bie. Tirana rrotull bllokut
Nis tė stoliset pėr ballo a pėr orgji.
Njė foshnje e rastit, e paligjshme e Nju-Jorkut,
Njė ėndėrr xhuxhe a shkėrbim i tij.

Nė borxhe e gjyqe rrokaqiejt vėrtitin
Drita dhe bare rrotulluese lart.
Poshtė tyre, luanesha tė pėrgjumura nė pritė,
"Amerikan", "Raiffeisen" e "Credin's Bank".

Por s'do t'ia dijė askush pėr borxhe a gjyq,
Tė dehur qejfit krejt a marrja e hakut.
I gjatė, si natė e ankthshme n'udhėkryq
Shfaqet mes brymės kryebashkiaku.

Kull e Sahatit po tregon njė orė,
Qė ndoshta kundėrshtohet si ēdo gjė.
Nė sallat e muzeut tė fundit vizitorė
Ja muzgu si nė kurth befas i zi.

.... Paris, mars-prill 2005

Albaragon

Numri i postimeve : 13
Registration date : 25/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kristal

Mesazh  Albaragon prej 2008-12-03, 11:10 am

Kristal
Ka kohė qė s'shihemi dhe ndjej
si tė harroj une dalėngadal
si vdes tek une kujtimi yt
si vdesin flokėt dhe gjithēka.

Tani kėrkoj poshtė e lartė
njė vend ku ty tė tė lėshoj
nje strofė a notė, a njė brilant
ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.

Nė s'tė pranoftė asnjė varr
asnjė mermer, a morg kristal
mos duhet vallė prapė tė tė mbart
gjysėm tė vdekur, gjysėm tė gjallė.

Nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh
do gjej njė fushė a njė lulnajė
ku butėsisht porsi polen
gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndajė.

Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine as ne askush
harim ish ky a s'ish harim.

Albaragon

Numri i postimeve : 13
Registration date : 25/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dimri

Mesazh  Albaragon prej 2008-12-03, 11:11 am

Dimri

Dhe vjeshta i shkoi 'fletėt e saj'
i vėrtit era, i perpjek
dimri si perandor kinez
ngjyrėn e verdhė kudo e ndjek.


Dhe kėto re qe tani vijnė
ndryshe nga retė e gjertanishme
tė shkretat janė pa vetėtima
porsi djerina te mėrzitshme.


Veēse nėn to qyteti zien
me drita,zhurma dhe trafik
dhe flokėt e tymta tė uzinave
mbi supe i bien madhėrisht.


Ja horizonti i bardhė i dimrit
pėrballė peisazhit qė leviz
harxhon tė fundmen vetėtimė
si reporteri tė fundit blic.

Albaragon

Numri i postimeve : 13
Registration date : 25/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Laokoonti

Mesazh  Albaragon prej 2008-12-03, 11:12 am

Laokoonti

Mė shihni tek mbytem nga gjarpėrinjtė
nė muze tė Louvrit nė Madrid, Nė New York
Para syve tuaj e aparate turistėsh.
Qindra vjet kam qė vuaj
nga qė s'flas dot
Si tė flas?
A mundet njė nofull mermeri
tė lėvizė njė grimė, tė korrigjojė diēka?
vini re syte e mi, te zgavrat e thella
njė enigmė, si amebė tė tharė atje ka.


Njė tė fshehtė tė madhe ndrydh brėnda gjoksit
para syve tuaj, nė Paris, nė Madrid.
Ah, do tė doja dyfish tė m'i shtonit,
veē sekretin e madhė tė shkarkoja njė ditė.


Tek mė vini rrotull, unė them me vete
kaq tė verbėr tė jeni sa tė mos tė ndjeni kėtė,
qė ky ngėrē e ky ankth nė qėnien time
s'źshtė nga gjarpėrinjtė, por nga njė tjetėr gjė?


Mijėra herė nė mijra net e ditė
tė vėrtetėn e frikshme pėrsėris pa pushim.
Me shpresėn e marrė se nga kjo pėrsėritje
ndoshta mermeri peson njė ndryshim.


Po s'ndėrron ai kurrė.
Art i skulpturės
gėnjeshtrėn mbi tė ka ngrirė pėrgjithnjė.
I mbėrthyer nė dėshminė e saj tė rreme,
tė vėrtetėn kujtoj e qaj pėr tė.


Si ēdo gjė e tmerrshme ėshtė i thjesht sekreti,
qė brėnda boshllėku i gjoksit mban.
Afroni, pra, kokat tė dėgjoni tė vėrtetėn,
mua s'mė mbytėn gjarpėrinjtė por trojanėt mė vranė.


O, sikur tė mundja gjithēka tė tregoja.
Si do tė ngrinit para meje si gur,
por une i dėnuar mes rropamės suaj
moskokėēarėse
monologun tė thurr.


Ju e dini se pėrpara Trojės ahere,
kali i drunjtė, dhuratė e grekėve u shfaq.
Ky kalė nė dy grupe i ndau trojanėt:
ta pranonin atė, ose ta flaknin sakaq.
Pajtim me armikun, ulėrinin tradhtarėt
mjaft mė me luftė, zjarr edhe helme.
Erdhi koha qė shpatat ti kthejmė nė parmenda
armiqte ne miq erdh koha tė kthejmė.


Nė mbledhje tė gjatė "pro" dhe "kundra" kalit,
unė "kundra", kryesova me tėrbim.
Dhe juve ju kam thėnė atėhere se hyjnit
gjarpėrinjtė mė dėrguan si ndėrshkim.


Ē'pėrralla kalamajsh, ē'trillim pėr budallenjtė
unė gjarpėrinjtė do t'i mbrapsja me njė shkelm.
Po ē'ti bėj fushatės sė tradhėtarėve kundėr meje
shantazheve, letrave anonime plot helm.


Ditė e natė e me javė polemika vazhdonte,
nga shtresat e mesme e gjer nė qeveri.
Ishte vjeshtė.
Nėn qiellin e hirnosur me erė
kali i drunjtė pėrjashta priste nė shi.


Atė kalė unė i pari e kisha goditur,
ndaj,e dija, ate s'do tė ma falnin pėrjetė.
Mė nė fund "vijė e butė" fiton mbi tė "ashprėn",
dhe ne "kokėfortėt" na vunė nė arrest.


Nė burg, me gotėn e ujit, nė mesnatė
helmin na dhanė ata tė pijmė
ata qe ulėrinin kundėr dhunės e shpatės
Qė dinin tė kafshonin tamam si gjarpėrinjtė.


Nė mėngjez qė pagdhirė nė breg tė detit
ma hodhėn kufomėn drejt mbi zhavor.
Rapsodet anembanė pėrhapėn
version fals tė gjarpėrinjve hyjnorė.


Ky ishte mbarimi i polemikės pėr kalin,
ju e dini me Trojėn se ē'ndodhi pastaj.
Tre mijė vjet rrjesht,
nga muzeu nė muzera,
unė hamalli i mermertė, gėnjeshtrėn mbaj.


Tre mijė vjet...Akoma zjarret e Trojes
si floknaje e kuqe mė rrinė nė sy.
Po mė i tmerrshėm se zjarret, kumet e vomet
ishte fundi fare,
kur u bė qetesi.


Troje e braktisur.
Gėrmadhė
Hi i ftohtė
dhe poshtė ne tė vdekurit shtrirė rresht.
Dhe papritur, nė muzg sipėr tokės se mardhur
u ndje diēka qė atė ēante pėrmes.


Ē'ishte kjo gėrvimė kėshtu, kjo jehonė?
Vumė veshin. Kuptuam, grekėt e ligj
pėrmbi qėndrėn e qytetit me parmėndė lėronin
pėr tė thėnė se Troja pėrjetė vdiq.


Ja mė nė fund dhe parmėnda e tyre.
Ah,plugu i saj si na ēante mė dysh!
Nga tradhėtia e Trojės, nga gjithė dhembjet,
ky kafshim i parmėndės mė i hidhur ish.


T'i kthejmė shpatat mė nė fund nė parmenda.
Kėshtu thėrrisnin atėhere ata.
Midis fjalėve tuaja, si mallkim, si gjėmė
veshėt me kapėn edhe kėtė hata.


Mė kanė lodhur mė shumė, besomėni, ca fjalė,
se kjo peshė e neveritshme gjarpėrinjsh.
Ju, qė gjer nė hėnė kini shkuar, si vallė
s'depėrtoni dot deri nė gjoksin tim?


Gumėzhina juaj si zhaurimė deti
mė vjen nga ēdo anė mė pėrplaset nė vesh,
nga copėra bisedash shumėgjuhėshe rreth meje
shqetėsimet e mėdha tė botės marr vesh.


Dėgjoj emra shtetesh tė reja qė kanė dalė,
emra kombesh e popujsh tė rinj dėgjoj,
veē ai, i vjetri, i tmerrshmi kalė,
ashtu si atėhere ka mbetur njėlloj.


Prej patkonjve tė tij unė rrėnqethem akoma
dhe kėshtu nė mermer i mbrojtur siē jam,
kurse ju, tė panjohurit, ju prej mishi dhe kocke
vėrtiteni mospėrfillės nga salla nė sallė.


Vėrtiteni,
flisni pėr teatrin e pėr plazhet,
pėr gjithfare motorėsh e gjithfarė qeverish,
pa ju shkuar mėndja qė ai mund tė shfaqet
nė njė ditė tė rėndomtė, nje mėngjes me shi.


Ashtu si atehėre....
po mjaft,
u lodha.
Nga vėrtitja juaj po mė erren sytė,
nga rropama juaj veshėt mė gjėmojnė
nė muze tė Londrės nė Louvre e Madrid,
nė pafshi ndonjė ditė tė bėhem copėra
nga marazi, siē thonė, tė plas, t'ia bėj "krak"
jo kujtimet e Trojės, as gjarpėrinjtė monstra,
po indiferenca juaj
do tė bėhet shkak

Albaragon

Numri i postimeve : 13
Registration date : 25/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nė parkun qė mbuluan fletėt

Mesazh  Albaragon prej 2008-12-03, 11:12 am

Nė parkun qė mbuluan fletėt
Nė parkun q'ė mbuluan fletėt
Tė dy ne ecim qetėsisht,
Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
Qilim tė verdhė natyrisht.

Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
Ju fanit njė muzg i vonė
Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt
Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.

Nga vagabondėt me cigare
Ti mos u tremb e dashur kot
Imazhin tėnd as dinosaurėt
Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.

Qė ti tė vije kaq e bukur
Me kėta flokė, me kėtė hap
Toka tė egrėn klimė e zbuti
Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.

Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
U desh tė zhdukeshin pėrbindshat
Qė te kjo botė tė vije ti...

Albaragon

Numri i postimeve : 13
Registration date : 25/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Malli i Shqiperise

Mesazh  Albaragon prej 2008-12-03, 11:13 am

Malli i Shqiperise

Me ka marre malli per Shqiperine tone.
Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz,
Tymi i cigarit "Partizani"qe pinte dikush
Dridhej kalteronte,bente spirale,
Sikur te fshehta me thosh ne gjuhen e shqipetareve
Mua bashkatdhetarit.

Te shkoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes,
Ku kam bere dikur ndonje marrezi,
Dhe ne rruget ku skam bere asnje marrezi.
Me njohin ato porta te vjetra te drunjta,
Inatin akoma do ma mbajne,
Koken do ma tundin,
Por une s'do ta marr per keq,
Se malli me ka marre.
Dhe t'eci rrugicave plot gjethe te thara,
Gjethe te thara,gjethe vjeshte,
Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte.

Me ka marre malli per Shqiperine tone;
Per ate qiell te madh,te gjere e te thelle,
Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike,
Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen,
Per alpet flokebardha e mjekergjelbra,
Per netet e neilonta,qe nga flladet fergellojne,
Per mjegullat qe si indiane te kuq muzgjeve
shtegtojne

Per lokomotivat dhe kuajt,
Qe te djersitur avullojne e hungerojne,
Per qiparisat,kopete dhe varret
Malli me ka marre.
Malli me ka marre,
Per shqipetaret.

Me ka marre malli dhe se shpejti vi atje,
Duke fluturuar mbi mjegullat,si mbi deshira.
Sa i larget,aq edhe i dashur je,atdhe.
Aerodromi do te dridhet nga uturima,
Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera.
Ata qe shpiken shpejtesine reaktive
Larg atdheut sigurisht do kene qene ndonjehere.

Albaragon

Numri i postimeve : 13
Registration date : 25/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Edhe kur kujtesa

Mesazh  Albaragon prej 2008-12-03, 11:14 am

Edhe kur kujtesa

Edhe kur kujtesa ime e lodhur
Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
Une ty s'do tė harroj.

Do tė kujtoj
Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
Si njė dėborė e pashkundshme.

Ndarja erdhi
Po iki larg teje...
Asgjė e jashtėzakonshme,
Veē ndonjė nate
Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė...

Albaragon

Numri i postimeve : 13
Registration date : 25/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Koha e pamjaftueshme

Mesazh  Albaragon prej 2008-12-03, 11:14 am

Koha e pamjaftueshme

S'kam kohė tė harroj shumė gjėra
Qė nga mendja ti nxjerr pėrjetė.
Pėr tragjikėt e vjetėr e shkrepėtimat
Do t'mė duhen sė paku dy vjet.

Dhe ndoshta po aq pėr Danten,
Pėr frėngjishten tok me plazhet po aq,
Ndoshta gratė do tė jem duke fshirė
Kur muzgu do tė afrohet ndėrkaq.

Si udhėtari me peshė tė tepėrt
Para avionit qė niset pas pak
I ngarkuar rėndshėm ende
Do t'afrohem tek varri humbak.

Nga supet si ta heq kėtė barrė?
Ku ta hedh kėte peshė, si?
Me tė s'mund tė zbres atje poshtė
Por as lart dot s'e lė kurrsesi.

I menduar gjer nė ēast tė fundit
Nga mosthėnia, nga pengu tragjik,
Njė shenjė ndoshta tė pakuptueshme
Do t'ju bėj tė gjithėve e do ik.

Albaragon

Numri i postimeve : 13
Registration date : 25/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ti qave

Mesazh  Albaragon prej 2008-12-03, 11:15 am

Ti qave

Ti qave dhe me the me zė te ulet
Se une te trajtoja si prostitute.
Athere loteve te tu s'ua vura veshin
Te desha, pa ditur se te desha.

Vec nje mengjes te befte kur u gdhiva
Pa ty dhe bota krejt e zbrazet m'u duk,
Athere kuptova c'kisha humbur,
C'kisha fituar kuptova gjithashtu.

Me rrezellinte si smerald merzitja,
Dhe lumturia ngrysej si nje muzg me re...
Nuk dija ke te zgjidhja nga te dyja
Sepse seicila m'e bukur se tjetra qe.

Se ish i tille ky koleksion bizhush
Qe drite e terr leshonte njekohesisht,
Qe njeqindfish etjen per jeten shtonte,
Por dhe qe vdekjen ndillte njeqindfish.

Albaragon

Numri i postimeve : 13
Registration date : 25/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Monologu i te vetmuarit

Mesazh  Albaragon prej 2008-12-03, 11:15 am

Monologu i te vetmuarit

Tani une ngjitem lart dhe s'kam asnje gezim.
Ketu ku kam arritur me ftohte eshte, me vetmi.
E dija kete, por padurimi i vdekur
Me shtynte te shpejtoj te ky sinor i kote.

Krahe grash te thyera mbi supe si te prera nga nje
morg
Me japin nje gezim po aq te vdekur.
Me duket ende dimer ndonese esht prill.
Kam ftohte.
Kam ftohte.

Albaragon

Numri i postimeve : 13
Registration date : 25/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kercenimi

Mesazh  Albaragon prej 2008-12-03, 11:16 am

Kercenimi

Shtat'qind vjet kam per ti djegur kullat,
Do te t'i vras qente shtat'qind vjet.
Keshtu Mujo me modesti pat deklaruar,
Ndersa eposi po hynte ne shekullin e tete.
Erdh'pas tij i nenti,i dhjeti radhaz.
Sa ngadale ne epos mllefi del...
Shtat'qind vjet kam per ti djegur kullat,
Do te t'i vras qente shtat'qind vjet.

Albaragon

Numri i postimeve : 13
Registration date : 25/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Llora

Mesazh  Albaragon prej 2008-12-03, 11:16 am

Llora

-I-
Llora
Prape mu kujtove, Llora.
Dashurine tone te shkuar
Prape ripertyp
Si demi qe ripertyp barin e livadheve te larget
Naten
Ne grazhdin e rrethuar nga bora.
Po ripertyp
Ate asfalt e zhavorr te zi kerrcites,
Borite dhe katroret mizeri te taksive,
Tabelat e kafeve plot drite,
Afishe, stacjone metroshe
Ku me ty brodha
Nofullat e zemres
Me dhembin
Llora.

-II-
Tani shiu godet me shkelma xhamave.
Atje qielli si negativi i zi i nje shkretetire.
Llora,
Me ka marre malli,
Mall boje hiri.
Tani nata si nje mbulese vigane
qendisur me drita aneve
Karrfosur me paralele dhe meridiane
Nga lindja ne perendim,
Na mbulon e shqetesuar.
Ne shtrihemi nen te,
Si ne ethe zbulohemi
Te ndare,
Te larget,
Te vetmuar.
Pati nete
I qullur nga stuhia jote
Heshtja prane teje dhe pasjonit te marre
Mberthyer mbi krahet dhe kembet e tua
Si mbi nje kryq te madh
Te bardhe.
Ne fillim e mora kaq lehte.
Madje s'thosha as fjalen "dashuri".
S'e dija se dhjete vjet me i ri se Krishti
Do te kryqezohesha mbi ty.

-III-
Ja
Vetetimat e bardha ne qiej
Adresen tende shkarravisin.
Sikur keto re
Te perhimta
Te ngarkuara
Te ti dergoja si letra, Larisa.
Letra ...
Nga tere letrat qe shkrova
Sdi pse te dergova ate me te marren
Pas se ciles si personazh Dostojevski
Te thashe njeqind here "me fal!"
Me pas ate faj per ta shlyer
Doja te te shkruaja por me kot.
Lapsi me ngrinte mbi leter
Dhe une ngrija si robot.
Ti u ngryse kur ta shpjegova,
Veshtrimi t'u err, t'u mpi,
Si syte e falltarit kur pikasin
Midis fallit kumtin e zi.
Dicka qe prishur ne bote
Ne zemrek te saj, ne aks.
Ikje e letrave si e zogjve
S'parandillte vec dimrin plak.

-IV-
Keshtu pra te ti nisja keto re
Gjer ne vilen tende ne rrethine te Moskes.
Ti ne mesnate e hutuar atje
Do te coheshe nga gjumi
Tek xhami t'afroheshe:
C'ndodh keshtu?
C'eshte kjo gjeme,
Ky shi her i merzitur, her i rrepte,
Keto vetetima,
Keto rrufe?
Dhe do te rrije gjithe naten tek dritorja
Rete te deshifroje,
Llora.

-V-
Zor se ne jete do te takohemi.
Adresat humben,
S'ka me letra.
Ti mjegullat,
Une rete
Do ti dergojme njeri-tjetrit
Gjersa dhe vete
Te mjegullohemi.

-VI-
Me kujtohet, gazetat hapa ne mengjes
Si nje terbim, si nje shkulm ere,
Shkronjat vallzonin si ne ethe:
Prerje. Prerje. Prerje.
Prerje mardheniesh diplomatike
Kurre s'do te shoh ty.
Ambasadat u mbyllen.
Pasaportat,
Vizat
Rame ne zi.
Mbi ijet e tua te bardha
Ra pluhur.
Mbi syte e tu.
Larisa diplomaticeskaja
C'ndodhi ne bote keshtu?

-VII-
Qendrova perpara globit.
Ballin e nxehte mbeshteta
Mbi rrudhat e meridjaneve
Do te desha te pija me globin,
T'endeshim te dy te dehur,
Ai mes kozmosit,
Une rrugicave te Tiranes.

-VIII-
Nga erdhi kjo dashuri
Ne kohen kur turp me vinte nga fjale.
Ishte me siguri si ndeshkimi
I atij qe me tempullin tallet.
Njohja ne stacjonin Konsomolskaja
Banale si rrallehere ish
Numri i telefonit
Numri i telefonit shkarravitur shkujdesshem
Me te kuq buzesh
Barbarisht.
Restorant Leningradi
Shampanje
Snobizem i dyanshem.
Kotni.
Perlat, secili, pse valle
Perpiqet ti fshihte ne thellesi?
Nje te kollur si prej prostitute
Ajo nxirrte ore e cast si mburoje,
Ndersa une ngukembe se nga lirat,
Merrja vesh me pak se nga futbolli.
Vec te port e shtepise
Nen ca jargavane
Ajo psheretiu njerezisht
Dhe iku me vrap pas puthjes se pare
E kthyer ne madone serisht.

-IX-
Gjithe naten fluturuam mbi qytetet e Evropes
Naten avjoni u ul n'aeroport.
C'pati mes nesh,
Llora,
Harrese, ftohje, abort?
Tek dera e avjonit era te priste.
Zemra ime me debore u mbush
Si nje vetmi e madhe zbrisja
Po n'aeroport.
Askush.
askush.
Hamej, merrini keto valixhe.
Te renda?
Jane mbushur me pritje.
Gjithe naten fluturuam mbi qytetet e Evropes
Ti s'dija c'kishe, s'me prisje.

-X-
Ne kafe artistike bashke jemi prape.
Jashte debora ruse.
Brenda ti.
Shkrofetin brenda meje geni i rraces:
Prape me sllaven ben dashuri.
Pusho, gen i vjeter i rraces,
Ne thellesi, ne humnere hesht,
Nese jetes sime do ti duhej nje kryq
Kryqi im ajo le te jete.

-XI-
Dhe ja gdhiu mengjesi plot gazeta.
I ngrysur, shpresepak, shteteror,
Kemi flakur te dy mburojat,
Si qelqi te thyeshem jemi prore.
Ku jane ditet e shkudesshme.
Te djelat mendjelehta, te martat,
Kur ti me shthurjen une me njorancen
Vertiteshim si me maska?
Tani qe te tjeret rresht vune maskat
Ne papritur i hoqem ato
Fishkelle, uleri ere e marre,
Oren e ndarjes kendo!

-XII-
Ndarja ...
Nje fjale goje
Por ndarja eshte e rende, shpirtin ta qit.
Te ndertosh nje ndarje per te qene
Esht' m'e zorshme se te ngresh nje piramide.
Si yjet jane vertete dashurite,
Kerkojne hapsira te medha e po aq mund.
por jet e njeriut s'eshte galaktike
Qe te nxeje kaq yje e katastrofa e shkrumb.
Ne jeten e ngushte koha vertet s'mjafton
Per dashuri,
Per ndarje,
Harrese.
Pleksen dashurite dhe ndarjet dhe harrimi
Kengetor i thinjur shetites syqorruari ...
Era e nentorit
Librin e trete te vjeshtes
Shfleton dhe mbyll duke uluritur trishtuar.
Te gjitha keto rikujtoj
Ripertyp.
Ne dhembe guret e pendimit me kerrcasin,
Asfalti i zi me varet nofullave te lodhura.
Keshtu pra, Larisa, moskovitja.
Keshtu pra, Llora.

Albaragon

Numri i postimeve : 13
Registration date : 25/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pa ty

Mesazh  Albaragon prej 2008-12-03, 11:17 am

Pa ty

Ti ike udhes se pafundme
Ku zverdhin druret gjetherenes
Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
I arti medalion i henes.
Lejleket iken.
Fill pas teje
Si stof i keq u zbeh blerimi
Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
Me negativin e nje filmi.
Tani ne fusha shkoj menduar
Ku nis te fryje ere e ftohte,
Ku ca mullare te gjysmuar
Duken qe larg si Don Kishote.
C'te bej, po them me vehten time,
Ne kete ore te vone te muzgut,
Ku qerrja baltave ben shkrime.
Te lashta sa te Gjon Buzukut?
Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
Te pi ne gjunje duke rene,
Ne gryke e di qe do te me ngelet
I ftohte medalioni i henes.

Albaragon

Numri i postimeve : 13
Registration date : 25/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ismail Kadare

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi