Kadare dhe Blushi kryesojnė listėn e librave mė tė shitur

Shko poshtė

Kadare dhe Blushi kryesojnė listėn e librave mė tė shitur

Mesazh  muratori prej 2009-01-17, 1:41 pm

Kadare dhe Blushi kryesojnė listėn e librave mė tė shiturDy romane qė me tė vėrtetė pėrbėjnė stacion pėr letėrsinė e sotme shqipe, ndodhen natyrshėm nė listėn e librave mė tė shitur, paraqitur prej ueb sajtit ShtepiaeLibrit.com, e cila sipas modelit tė amazon.com, merret me shitjen e librave nėpėrmjet internetit.

Ismail Kadare me romanin e tij mė tė fundit, “Darka e gabuar” dhe Ben Blushi, me debutimin e tij tė parė nė letėrsi, romanin “Tė jetosh nė ishull”, kanė tėrhequr mė shumė vėmendjen e lexuesve, tė cilėt rrjedhimisht i kanė vendosur nė bibliotekat e tyre.

Nė tė vėrtetė, libri i dytė mė i shitur ėshtė nė fakt njė seri librash pėr fėmijė nga autori i mirėnjohur Gaqo Bushaka. Seria e aventurave tė Ēufos pėrmbledh katėr libra tė ndryshėm, secili mė i kėndshėm se tjetri.

Lista pėrfshin edhe botimet nga letėrsia e huaj, si dhe ato nga fusha e historisė, qė pėrbėjnė dy fusha ku lexuesit shqiptarė po tregon “kampionė” tė vėrtetė.

Librat mė tė shitur sipas kategorive:

Letėrsia shqiptare

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Tė jetosh nė ishull, Ben Blushi

Funerali i pafundme, Visar Zhiti

Histori kurrė e shkrueme, At Zef Pllumi

Avangarde engjėjsh, Agron Tufa

Breznitė e Hankonatėve, Ismail Kadare

Ēėshtje tė marrėzisė, Ismail Kadare

Cuka e shtegtarit, Petro Marko

Dragoi i Fildishte, Fatos Kongoli

Ferri i ēarė, Burgologji, Visar Zhiti

Letėrsia e huaj

Letra Dashurie, Gustave Flaubert

Bija e fatit, Isabel Allende

Dashuritė e njė jete, Sveva Casati Modignani

Dita e fundit e njė tė dėnuari, Viktor Hygo

Engjėj dhe Djaj, Dan Brown

Gjuetari i balonave, Khaled Hosseini

Kohė pėr dashuri, Danielle Steel

Kronike e njė vdekjeje tė paralajmėruar, Markez

Loje dashurie, Danielle Steel

Lufta dhe paqja, L. N. TolstojLetėrsia pėr fėmijė

Seria e aventurave tė Ēufos (4 libra)

Pėrralla shqiptare, Virgjil Muci

Artemis Fowl, Thesari i Popullit, Eoin Colfer

Aventurat e Kapitenit Grif, Xhek London

Aventurat e Lizės nė Botėn e Ēudirave, Lewis Carroll

Djali, dallėndyshja dhe maēoku, BunuelHistoria dhe Aktualiteti

Arvanitasit, dhe prejardhja e grekeve, Aristidh P. Kola

Histori e shqiptarėve, nga ilirėt deri tė pavarėsia e Kosovės

Historia e Shqipėrisė pėrgjatė shekullit XX, Nina Smirnova

Historia e shtetit shqiptar 1912 - 2005, Kastriot Dervishi

Identiteti Europian i Shqiptarėve, Ismail Kadare

Mehdi Frashėri, Kujtime, (vitet 1913-1933)

Anarkia qė po troket, Robert D. Kaplan

Ankthi pa fund i lirisė, Shėnimet e internimit, Todi Lubonja

Bajo e Ēerēizi, Topullarėt e Gjirokastrės

CIA, historia e shėrbimeve sekrete, Mario Del PeroFilozofia dhe Sociologjia

Adam Smith, Pasuria e kombeve,

Helen Winter, Thomas Rommel

Arthur Shopenhauer, vėshtrim filozofik

Filozofi i paditur, Volter

Filozofia Politike, Njė hyrje e shkurtėr, David Miller

Kėshilla pėr jetėn, Arthur Shopenhauer

Makiaveli, Njė hyrje e shkurtėr, Quentin Skinner

Rruga nė tė cilėn rrallė shkohet, Scott Peck

Utopia, Thomas More

Arti i tė jetuarit, Artur Shopenhauer

Ėndrra dhe interpretimi i saj, Sigmung FreudE Premte, 09 Janar 2009

muratori

Numri i postimeve : 24
Registration date : 16/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi