Aziz Mustafa

Shko poshtė

Aziz Mustafa

Mesazh  Admin prej 2008-11-19, 10:33 am

LETER DARDANES

Eshtė tmerr ėshtė mė shumė se tmerr
se si gjėrat e mira janė pėrhere tė huaja
psikoanalitikėt e trentė frojdi sidomos
pėrherė kanė tė drejtė e ti Dard-Ana nuk e don atė
edhe unė kam filluar ta urrej shkaku yt
ti nuk i don kėto vargje e edhe unė
kam filluar ti urrej ēuditėrisht po mė duken disi
si pula tė nukta dhe vėrtetė nuk kam dashur
kurrė ti besoj epshit sė paku jo nė rastin tėnd
Dardana pasha sytė e mi tė pėrgjakur
flutura ime nuk ėshtė turp tė puthėsh hijet e natės
as tė pėshtysh yjet nuk ėshtė turp besomė
ėshtė tmerr i thjeshtė se si nė mua po fiton
djalli e ėngjėlli po mė rri strukur
nė njė varg qė kurrė nuk do tė botohet tė kam
paralajmėruar ruaju nga gjenitė dhe
budallenjtė ruaju mė shumė vetes dhe
mos u fut nė vorbull marramendja ėshtė
njė sėmundje e keqe mė e keqe se AIDS dhe se
ethet e minjėve tė merr mendėt
e humb drejtimin rrėzohesh dhe keqas pėrgjakesh
tė ēmend e ti Dardana nuk ke nevojė pėr ēmenduri
mė mirė ēmendu nė letėr shkruaj poezi tė ēmendur
gėnje veten dhe tė tjerėt mė lehtė e ke nė kėtė botė
mė sė miri kalojnė rrencat hajnat dhe tė pafytyrėt
kėndoje pėrditė "Yesterday" pėrherė do tė ketė njė dje
pėr njė nesėr nuk jam i sigurtė kėndoje pra e tė tė
sjellė nė njė pikė dhe nė njė vend tė caktuar ku ne
nuk kemi qenė kurrė kanė qenė shpirtrat tanė kanė qenė
fėmijėt tanė kanė qenė shpirtrat e prindėrve tanė
djalli e marrtė vetėm hijet tona kanė qenė tė betohem
pėr sytė e mi nuk do tė ketė kurrė mė sot
ekzistojnė vetėm nesėr dhe dje
e dje do tė jetė dymijė vjet mė parė nėn njė dardhė
tė Dardhanisė e ngulfatur nga terri e unė e ti Dardana
do tė jemi tė zhbėrė njė hiq eterik do tė jemi
tmerrsisht tė lirė nga njėri-tjetri
padurueshėm tė lirė.

.
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 16
Registration date : 27/10/2007

Shiko profilin e anėtarit http://jugaebardhe.forumattivo.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi